10 listopada uczciliśmy Dzień Niepodległości.

W szkole odbyła się akcja "Szkoła do hymnu", zespoły klasowe spotkały się na "kawce z Niepodległą", zaś w późnych godzinach wieczornych gościliśmy w murach III LO uczestników tradycyjnej gry miejskiej "Manewry Patriotyczne".

Świętowanie rozpoczęliśmy od akcji "Szkoła do Hymnu!" - o godz. 11.11 społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy zaśpiewała nasz hymn państwowy podczas uroczystego apelu, pod kierunkiem nauczyciela historii pana Dariusza Nowackiego.

Na zajęciach z wychowawcą uczniowie mogli oddać się refleksji nad ważnymi sprawami narodowymi podczas swobodnych rozmów w przyjemnej atmosferze w ramach akcji "Kawka z Niepodległą".

W późnych godzinach wieczornych gościliśmy w murach III LO uczestników tradycyjnej gry miejskiej, tj. "Manewrów Patriotycznych".

W naszej szkole zorganizowano 2 punkty kontrolne dla grup wędrujących na trasie tego miejskiego wydarzenia oraz niespodziankę kulinarną.

Młodzież, która przybyła do nas tej nocy miała do wykonania taneczne zadanie: wykonanie narodowego "chodzonego" w towarzystwie grupy maturzystów, którzy już niedługo zatańczą poloneza na swoim balu studniówkowym. Układ tańca opracowały nauczycielki wychowania fizycznego pani Iwona Kwiatkowska oraz pani Małgorzata Kaniecka.

Za dobrze wykonane zadanie uczestników gry miejskiej nagrodzono słodkim poczęstunkiem. Uczniowie mieli też okazję poznać historię POLONEZA oraz okoliczności jego wykonywania, najsłynniejszych twórców formy muzycznej POLONEZA. Ponadto dowiedzieli się, iż POLONEZA można... zaśpiewać - na przykładzie nowoczesnych aranżacji poloneza As-dur opus 53 Fryderyka Chopina, zwanego heroicznym, w tym piosenki "Czułe struny" Natalii Kukulskiej. Tę część przygotowała pani Katarzyna Pechmann. Następnie grupy odwiedzające nasz punkt udały się na prelekcję nauczyciela historii pana Radosława Stawskiego, który prezentował ciekawostki z historii regionu.

Uczestnicy manewrów mogli ogrzać się przy ogniu oraz spróbować tradycyjnej polskiej potrawy - bigosu. Całości towarzyszyła patriotyczna muzyka. Bezpieczeństwem przy ognisku zarządzał pan major Robert Szymczak.

Na trasę natomiast wyruszyły 2 grupy uczniów gotowych do zmagań z zadaniami w wyznaczonych punktach - grupa pod opieką pani Sylwii Modrakowskiej oraz grupa pana Nikodema Beksy.

Nocne spotkania upłynęły w przyjemnej atmosferze i patriotycznym duchu.

Dla zainteresowanych - materiały dodatkowe na temat POLONEZA dostępne pod adresem: