"Astronomowie nadal szukają śladów Gwiazdy Betlejemskiej" - informuje Watykan.
Choć minęło ponad 2000 lat od chwili narodzin Jezusa, wyobraźnię ludzką wciąż rozpala mityczna Gwiazda Betlejemska, która miała doprowadzić Mędrców ze Wschodu do Betlejem
Znak na niebie, który oświetlał drogę, jaką podążali Trzej Królowie według tradycji biblijnej, wciąż stanowi zagadkę dla ludzkości. Naukowcy spierają się w tej kwestii.
Niektórzy twierdzą, że Gwiazdą Betlejemską mogła być kometa, jednakże według obliczeń żadna znana nam kometa nie znajdowała się w pobliżu ziemi w początkach naszej ery.
Druga z hipotez zakłada, iż wielkie światło mogło pochodzić od eksplozji wygasającej gwiazdy, czyli Gwiazdą Betlejemską mogła być tzw. supernowa. Jednakże i tej wersji nie można udokumentować.
Trzecia z hipotez wskazuje na koniunkcję, czyli zestawienie w jednej linii kilku ciał niebieskich, które mogło wywołać na niebie fenomen astronomiczny, jaki rzekomo towarzyszył narodzinom Chrystusa.
Niezależnie od przekonań i teorii właśnie teraz, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 2020, mamy okazję podziwiać niezwykłe zjawisko - wielką koniunkcję Jowisza i Saturna, która wywoła na niebie wyjątkowy spektakl świetlny. Planety zbliżą się do siebie i stworzą iluzję - wspaniałą iluminację przywołującą na myśl Gwiazdę Betlejemską.
Zjawisko można zaobserwować gołym okiem nad południowo-zachodnim horyzontem w miejscach wolnych od zanieczyszczenia światłem, przy sprzyjającej pogodzie.
Koniunkcję planet można śledzić do końca grudnia, dzięki osiągnięciom współczesnej technologii jest ono dostępne na wyciągnięcie ręki - poprzez transmisję bezpośrednią podglądu z zaawansowanych teleskopów, m. in na stronach internetowych, m. in. poprzez kanały Youtube.
Zachęcamy do obserwacji tego fenomenu - ostatnia koniunkcja w/w planet była widoczna 800 lat temu, zaś kolejna nastąpi w przyszłości na tyle dalekiej, iż nie będzie nam dane jej podziwiać.
Niech światło tej gwiazdy rozjaśni trudną rzeczywistość naszych czasów.
* Obrazy - źródła ogólnodostępne w sieci, dla celów edukacyjnych