Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

  • III Liceum Ogólnokształcące

Dzienniczek

Podarta kurtyna

Prezentacja LO

Film III LO

40 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy, w ramach pierwszego etapu realizacji projektu „Niepodległa” na 100 lat niepodległości państwa brało udział w plenerowej lekcji historii na trasie Brodnica –Brzozie – Zbiczno – Bobrowo – Brodnica, szukając pamiątek sprzed wieku i nagrywając materiał filmowy.

Projekt „Niepodległa” to przygotowany w Zespole Szkół nr 1 w Brodnicy autorski projekt uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości, którego autorami byli dyrektor Tomasz Wysocki oraz nauczyciele historii Nikodem Beksa i Radosław Stawski. Scenariusz napisała wicedyrektor Maria Malinowska. W ramach projektu zaplanowana została plenerowa lekcja historii, pływacki trakt 100 km na 100-lecie niepodległości w szkolnym basenie, a także wieczornica patriotyczna z udziałem seniorów.

Realizację projektu wsparł finansowo Urząd Miejski w Brodnicy, a w wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 2, klas ósmych SP nr 7 oraz licealiści z III LO zainteresowani historią.

W Brzoziu uczniowie mieli okazję zwiedzić stałą wystawę Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej. W tajniki legalnego detektoryzmu w posługiwaniu się wykrywaczami metalu wprowadził uczniów Marcin Perliński wraz z Moniką Ostrowską i Grzegorzem Kaliszem. Uczniowie mogli również poznać szczegóły zakończenia powstania listopadowego pod Brodnicą w 1831 roku. Z Brzozia grupa młodzieży wybrała się do Zbiczna, gdzie przybliżono im zapomnianą historię trzech sędziwych dębów, nazwanych w czasach Cesarstwa Niemieckiego: „Kaiser Eiche”, „Moltke Eiche” i „Bismarck Eiche”. Po odzyskaniu niepodległości zmieniono ich nazwy odpowiednio na „ Dąb 20 Stycznia [1920r.]”, „Dąb Kościuszki” i „Dąb Hallera”. Uczniowie mieli okazję do odwiedzenia bunkra obronnego nad strugą między jeziorami Karaś i Zbiczno oraz poznania historii obronności tych terenów pod koniec lat 30. XX wieku. Kolejnym etapem podróży było Bobrowo i zwiedzenie Izby Dziedzictwa Kulturowego im. płk. Jana Zumbacha. Ciekawostki z życia pilota i zgromadzonych pamiątek przybliżyła prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bobrowo „Aktywna Gmina” Agnieszka Kowalska. Podsumowaniem patriotycznego wyjazdu było odwiedzenie kapliczki z lwami i cmentarza w Lasku Miejskim w Brodnicy wraz z poznaniem historii bitwy pod Brodnicą w sierpniu 1920 roku. Owocem wyprawy był materiał filmowy i zdjęciowy.

Radosław Stawski

Back to top