1 marca czworo uczniów naszej szkoły w składzie: Monika Klocek, Hubert Kiljański, Weronika Piecyk i Wiktoria Zygmunt, zmierzyło się w eliminacjach okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości organizowanych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ich opiekunem merytorycznym był nauczyciel przedsiębiorczości, dyrektor ZS nr 1 - Tomasz Wysocki.

W pierwszym etapie - testowym - rywalizowało ze sobą 264 uczestników, z których 50 uczniów z najlepiej napisanymi testami przeszło do etapu ustnego. Etap drugi polegał na pracy w grupie pod okiem lidera i bardzo ważnej dla przedsiębiorczości umiejętności autoprezentacji. Każdy uczestnik otrzymał książkę związaną z tematem przewodnim tegorocznej olimpiady.

-Pytania obejmowały zakres wiedzy z ekonomii, finansowości i zarządzania – wyjaśnia uczestniczka olimpiady Wiktoria Zygmunt -  Nie zawsze były trudne i bywało, że dotyczyły dostępnego zakresu wiedzy i logicznych myślenia. Za najtrudniejsze uczniowie uznali pytania związane z krzywymi, w których przedstawiony był wykres i wartości, a na ich podstawie trzeba było ustalić czego dotyczą. Trudne okazało się też zapamiętanie wszelkich strategii prowadzenia firmy, od postaw menadżerskich i negocjatorskich po zgłębianie „strategii słonia”. Były też pytania o anioła czy o jednorożca w odniesieniu do biznesu. Warto wspomnieć również o nagrodach, dla laureatów konkursu na etapie centralnym przewidziane są bowiem wysokiej klasy sprzęty cyfrowe o wartości w zależności od zajmowanego miejsca oraz uzyskanie specjalnych uprawnień w postępowaniu kwalifikacyjnym do szkół wyższych. Z testami, które rozwiązywaliśmy może zmierzyć się każdy, pełną bazę pytań można znaleźć na stronie olimpiady – wyjaśniają licealiści.

Mimo ciężkich zmagań naszym reprezentantom nie udało się zakwalifikować do etapu centralnego, życzmy im powodzenia w przyszłym roku.

RS

Fot. Archiwum

1)Od lewej stoją uczniowie III LO w Brodnicy: Monika Klocek, Hubert Kiljański, Weronika Piecyk i Wiktoria Zygmunt.