Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

  • III Liceum Ogólnokształcące

Dzienniczek

Podarta kurtyna

Prezentacja LO

Film III LO

"... Bohaterka sławna.

Której ręce i bogactwo zawsze

Stały otworem dla sierot i potrzebujących,

Życzliwość dla strapionych, apteka dla chorych, 

Hojność dla dobrze zasłużonych..."

                                   z sarkofagu Wazówny

Kinga Kłosowska i Hanna Grochowalska znalazły się w gronie laureatów V jubileuszowej edycji konkursu historycznego "Polska - Szwecja między rywalizacją a współpracą".

Prace konkursowe przygotowane przez uczennice naszej szkoły (odpowiednio: praca pisemna i artystyczna) prezentowały postać Anny Wazówny, królewny szwedzkiej, starościny brodnickiej.

Ponadto w zacnym gronie finalistów znaleźli się Wiktoria Marchewka i Ksawery Komasara.

Hanna Grochowalska namalowała obraz na płótnie zatytułowany "Ars moriendi - królewna Anna Wazówna na łożu śmierci", starając się oddać wszystkie fakty historyczne dotyczące chwili jej zgonu. Namalowanie obrazu zajęło jej 10 godzin.  W centralnym miejscu w łożu widoczna jest królewna Annna przybrana w klejnoty. Otaczają ją bliskie jej osoby - luteranie i ksiądz próbujący nawrócić ją na katolicyzm. Zdarzenie przedstawione na obrazie miało miejsce w pałacu na przedzamczu w Brodnicy 6 lutego 1625 roku. Praca wykonana przez Hannę zajęła III miejsce.

                                                                       

                                                             Hanna Grochowalska                                                 Kinga Kłosowska

Kinga Kłosowska napisała pracę "Szwedzi w Polsce - portret wybranej osoby lub grupy społecznej. Anna Wazówna". W tej kategorii na konkurs wpłynęły 52 prace, spośród których wyłoniono 15 laureatów, wśród których znalazła się nasza licealistka. Kinga wykorzystała różnorodne materiały źródłowe - od opracowań historycznych, przez poezję aż po mural, który od niedawna zdobi  kamienicę przy ul Paderewskiego w Brodnicy.

Tytuły finalistów natomiast zdobyli Wiktoria Marchewka i Ksawery Komasara. Wiktoria przygotowała figurkę - popiersie Anny Wazówny, zaś Ksawery pracę pisemną.

Jury konkursu stanowili pracownicy naukowi z UMK w Toruniu, UKW w Bydgoszczy, UWM w Olsztynie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższej Szkoły Demokracji w Grudziądzu. Patronat nad wydarzeniem objął m. in. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. 

Gala Finałowa i wręczenie nagród odbędzie się 3 lipca 2021 r. na zamku w Golubiu Dobrzyniu.

Opiekunem merytorycznym obu laureatek był historyk pan Radosław Stawski, nauczyciel III LO.

Gratulujemy osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów.

Back to top