Troje uczniów III LO po przejściu eliminacji szkolnych, zakwalifikowało się i wzięło udział w pierwszej pisemnej części wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej UMK w Toruniu. Uczennica klasy drugiej Natalia Wrońska szczęśliwie przeszła do kolejnej części - ustnej.

Michał Jaworski oraz Lidia Szymańska i Natalia Wrońska okazali się najlepszymi historykami w naszej szkole. Michał napisał pracę o historii regionu dotyczącą powojennych przemian wsi Radziki Duże w latach 1944-1956. Lidka wybrała historię starożytną i przedstawiła pracę "Nie tylko piramidy - największe osiągnięcia cywilizacji egipskiej", zaś Natalia zajęła się historią XX wieku w pracy "Kampania polska - blaski i cienie działań obronnych w 1939 roku". Dzięki tym pracom licealiści, jako jedyni z Brodnicy, zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego Olimpiady Historycznej. Ich opiekunem merytorycznym był nauczyciel historii Radosław Stawski.

Ostatecznie Komitet Okręgowy Olimpiady zakwalifikował do eliminacji II stopnia 129 uczniów z 34 szkół z terenu województwa. Podczas drugiego etapu ponownie należało wybrać jeden temat z epoki starożytności, średniowiecza, czasów nowożytnych, historii współczesnej lub  z parlamentaryzmu i napisać pracę. Po tej części  do etapu ustnego zakwalifikowano już tylko 59 uczniów, w tym Natalię Wrońską.

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna ciszy się wysoką renomą od wielu lat i przyciąga niezmiennie najlepszych miłośników historii ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. Licealiści z III LO w Brodnicy od wielu lat czynnie biorą udział w tej rywalizacji, wiążąc później nierzadko swoje losy ze studiami prawniczymi, historycznymi czy humanistycznymi.

Red.